Kto stoi za sukcesem kasowych hitów kinowych? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Wiemy, kto pracuje, aby dany film osiągnął sukces. Tyle że o niektórych jest głośniej, o niektórych ciszej albo bardzo cicho. A tym przypadku pracę bohatera niniejszego tekstu widać w każdej scenie filmu “Rocketman” czy “Bohemian Rhapsody”. Mowa o projektancie Julianie Day’u - to on stoi za projektami spektakularnych strojów filmowych postaci Eltona Johna czy Freddiego Mercury’ego.

        Dorobek artysty uwidacznia się idealnie w nowym filmie “Rocketman”, biografii ikony muzyki, Eltona Johna, który swoimi stylizacjami podczas koncertów zawsze robił furorę! Jego pomysłowość nie znała granic. Julian Day chciał przenieść pierwiastek ducha strojów, a nie odtworzyć je 1:1. Każda ze stylizacji tworzy tło do wydarzeń i historii opowiadanych w filmie, jednocześnie będąc odwzorowaniem opowiadanych sytuacji życiowych Eltona. Ekstrawagancja, przepych i odwaga - tak można określić stroje, które Elton nosił podczas koncertów i które Taron Egerton prezentował jako odtwórca głównej roli. 

Pomarańczowy Diabeł

        Jedna z pierwszych scen filmu, kiedy Elton wchodzi na salę w najbardziej ekstrawaganckim stroju pomarańczowego diabła. Motyw serca przewija się w tej stylizacji wielokrotnie - okulary, czepek z rogami oraz skrzydła układają się w kształt serca. Kostium symbolizuje samotność i niezrozumienie Eltona, a uszyty został ręcznie z ok. 60 000 kryształów Swarovskiego.

Baseballman - “Dodgers”

        Strój zaprezentowany przez muzyka na koncercie w Los Angeles w 1975 roku. W filmie na początku sceny Taron spektakularnie odbija piłeczkę baseballową wchodząc na fortepian. Różnica pomiędzy oryginałem a wersją filmową polega jedynie na tym, że kostium w filmie zdobiony był kryształami Swarovskiego, a w oryginale były to cekiny. Do stworzenia tego kostiumu Julian Day użył ok. 140 000 kryształów.  Projektant, wypowiadając się na ten temat podkreślił, że kiedy tylko może, używa do tworzenia swoich projektów kryształy, ponieważ wyglądają one bardziej spektakularnie, pozwalają przykuć uwagę widza oraz podnoszą rangę kostiumu.

Kolorowy kurczak

        Mnóstwo kolorowych piór i ogromny pióropusz na głowie - tak prezentował się filmowy Elton na jednym z koncertów. Bardzo podobną stylizację nosił sam Elton w latach 70. 

Miłość do kolorów, błyskotek i ogólnego przepychu daje się poznać w projektach genialnie zainspirowanych, a niektórych wiernie odwzorowanych przez mistrza w swoim fachu - Juliana Day’a. Owoc kreatywności i ciężkiej pracy możemy teraz oglądać na wielkim ekranie z wielką przyjemnością :)