Stare i nowe od zawsze stało w opozycji do siebie. Miłośnicy klasycyzmu i zwolennicy nowoczesności toczą bitwę,  każdy ma trochę racji. Ale czy jest szansa, aby zakończyć wojnę i dojść do konsensusu? Co  i jak połączyć, aby wyglądać modnie i zachować klasę oraz smak?

            Na pierwszy ogień pójdzie . . . garnitur! Weźmy pod lupę choćby ostatnie ewolucje tego outfitu i zastanówmy się, ja bardzo się zmienił, aby dziś wyglądać tak. Jeszcze kilkanaście lat temu mężczyźni nosili zbyt duże garnitury, w ogóle niedopasowane do sylwetki i wzrostu, wyglądały jak pożyczone od taty lub starszego brata, jednak wówczas uchodziły za szczyt elegancji. Dziś dobrze skrojony garnitur pasuje do sylwetki idealnie i jest symbolem wyczucia stylu i wiedzy na jej temat. Nie mniej istotny jest odpowiednio dobrany krawat, ponieważ koszula bez krawata jest jak obraz bez ramy. Warto przykładać do tych detali uwagę, ponieważ dziś jest to niezwykle istotne, szczególnie w kontaktach biznesowych.

            Kolejnym, tym razem pozytywnym nawiązaniem do przeszłości jest powrót do motywów wojskowych, stricte stylu mundurowych. Zauważmy, że każdy płaszcz męski, jesienny czy wiosenny, posiada klapy i często długość do połowy uda. Pagony również stały się hitem w modzie męskiej i dodają klasy oraz elegancji każdej stylizacji. Trwa powrót do szyku końca dwudziestego wieku, moda zaczyna przemycać trendy i wprowadzać je do nowoczesnego stylu dzisiejszej mody męskiej. Tak samo sprawa wygląda z motywem jeździeckim. Nie tylko panowie inspirują się tym sportem, wybierając swoje stylizacje. Coraz częściej można spotkać również panie noszące elementy, na przykład buty lub spodnie zaczerpnięte ze stylu świata jeździeckiego. Panowie za to uwielbiają sztyblety i chwała im za to, bo potrafią one dodać każdej stylizacji wyrazu i klasy.

            Ostatnio nierzadko spotyka się łączenie eleganckich elementów garderoby z formalnymi jej częściami. Spodnie garniturowe i trampki czy marynarka i dresy to tylko niektóre zestawienia, na które decydują się panowie. Z jednej strony gratuluję odwagi, z drugiej przestrzegam przed zbytnim szaleństwem. W tej kwestii nietrudno jest pójść o krok za daleko i sprawić wrażenie odwrotne do zamierzonego. Koszula flanelowa jest kolejnym wielkim powrotem do czasów swojej świetności, aczkolwiek mam wrażenie, że teraz przeżywa prawdziwy renesans. Kiedyś kojarzona z pracą fizyczną i daleko było jej do symbolu mody, dziś próbuje usilnie powrócić i zawojować świat mody. Czy się uda? Szanse są marne, ale życzmy jej powodzenia!

            Inspiracje modą naszych ojców i dziadków wnoszą wiele barw i nowych emocji do współczesnej mody. Spodnie na szelkach, tweedowe marynarki czy okrągłe okulary to symbole powrotu do stylu vintage, który ma prawo na nowo zagościć w szafach mężczyzn. To bardzo dobrze, bo gdyby nie ciągła zabawa, moda nie ewoluwałaby i byłoby po prostu nudno! Po dawkę inspiracji zajrzyjcie na stronę sklepu Elsanti Milanówek. Znajdziecie tam kilka perełek, które mają szansę zagościć na stałe w Waszej szafie.