O czym mowa? Jaki kraj pierwszy przychodzi na myśl po przeczytaniu tytułu i który zasługuje na to miano? Zdecydowanie chodzi o … Francję!  Już od wieków kraj ten był uznawany za pioniera i wyznacznik światowych trendów. Język francuski i moda skradły serca całego świata już kilka wieków temu.

        Wiek XII był momentem przełomowym. Od tej chwili świat słuchał tego, co ma do powiedzenia Francja. To właśnie ona dyktowała, co będzie modne, a czego już nie należy nosić, jakich materiałów należy użyć i jakie dodatki wybierać. Pierwsze czasopismo o modzie powstało właśnie we Francji.  „Le Journal du Gout”, od którego nazwę wziął dzisiejszy żurnal, omawiało, co dzieje się w “wielkim świecie” mody.

Haute Couture

        Termin ten oznacza wytworne krawiectwo. Domy mody używające tej nazwy muszą spełniać specjalne wymogi i przestrzegać określonych zasad, aby chlubić się tym mianem, np. posiadać pracownie usytuowane w Paryżu, organizować conajmniej dwa publiczne pokazy mody rocznie, znaczna część pracy nad kreacjami szytymi na zamówienie musi być wykonana ręcznie. Do dziś haute couture uznawane jest za najbardziej wykwintną odsłonę mody. Pojedyncze egzemplarze szyte jedynie na zamówienie dla ważnych osobistości lub po prostu dla osób, które na to stać - umówmy się - to nie jest najtańsza przyjemność :) Pierwszy dom mody haute couture założył w roku 1858 Charles Frederic Worth. Potem w ślad za nim poszli m. in. Chanel, Givenchy czy Christian Dior. Kolekcje haute couture są pokazywane węższej publiczności, bardziej ekskluzywnej grupie osób. Ta odsłona mody ma dużo wspólnego ze sztuką - wykwintne kreacje szyte miesiącami przez najlepszych krawców są odzwierciedleniem ich kunsztu artystycznego w pełnym wymiarze.

Dom największych projektantów

         Francja z jeszcze jednego ważnego powodu zasługuje na miano kolebki mody. To stamtąd wywodzą się najzdolniejsi i najbardziej znani projektanci mody, symbole i marka sama w sobie, których nazwiska przeszły do historii. Są to: Coco Chanel, Christian Dior, Pierre Cardin, Louis Vuitton, Yves Saint-Laurent, Jean-Paul Gaultier.

Coco Chanel można uznać za ikonę mody, jedną z najbardziej zasłużonych dla światowej mody projektantek, która zrewolucjonizowała rynek. Pierwszy swój mały sklep założyła w 1913 r. Jej popularność szybko rosła, więc w 1919 r. miała już swój domy mody pod nazwą “Chanel”. Jej autorstwa jest choćby “małą czarna”, dzwony, sztuczne perły. Pokazała kobietom, jak się ubierać, aby czuć się sobą i tym skradła ich serca.

Pierre Cardin zrewolucjonizował modę męską, ubierając Beatlesów w charakterystyczne marynarki. Charakteryzował go awangardowy styl i zamiłowanie do geometrycznych kształtów.

Louis Vuitton dziś to jeden z najbardziej ekskluzywnych domów mody. Jego wyroby cieszą się niemalejącą popularnością wśród największych gwiazd.

Yves Saint-Laurent swoją przygodę z modą rozpoczął u boku Christiana Diora jako jego główny projektant. Po śmierci mistrza stanął na czele domu mody. Wylansował modę na kobiece smokingi, udowodnił, że kobiety mogą nosić spodnie na codzień oraz wykreował wiele niezapomnianych zapachów. Zasłynął tym, że jako pierwszy zatrudniał czarnoskóre modelki.

Jean Paul Gaultier swoją przygodę z wielkim światem mody rozpoczął jako asystent Pierre’a Cardina. Lubił zaskakiwać swoimi projektami tworząc np. męskie spódnice, inspirowane stylem szkockim. Różne jego projekty były wykorzystywane w wielu filmach. Jego prowokacyjny i oryginalny styl przyniósł mu wielką sławę.

         Francja nadal pozostaje liderem modowym na skalę światową. Istnieje wiele aspektów, które ten kraj wprowadził i pokazał światu. Organizowane dziś we Francji pokazy należą do najbardziej prestiżowych ze względu na swoją tradycję. Po dziś dzień Paryż narzuca trendy i wskazuje kierunki, którymi powinni podążać inni. Dlatego właśnie nie można mu odmówić miana stolicy światowej mody.