Pierwsze wzmianki pochodzą ze starożytności, kiedy Grecy i Rzymianie nosili pierwotne odpowiedniki dzisiejszych kapeluszy dla ochrony. Dawniej były symbolem statusu i zamożności. Zawsze jednak niosły za sobą element ozdobny. Przez wieki ewoluowały, zmieniając formę i zyskując nowe zastosowanie. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej :)

 Jak to się zaczęło?

        Początki nakryć głowy odnotowano w starożytnym Rzymie i Grecji, gdzie mieszkańcy nosili kapeluszy dla ochrony przed gorącem i deszczem. Wówczas kapelusz był symbolem statusu społecznego i zamożności osoby, która mogła sobie pozwolić na luksus w postaci nakrycia głowy, który pełnił także formą ozdoby.

        Później ważnym momentem w historii był okres od panowania króla Ludwika XIV, kiedy noszenie ogromnych peruk wygenerowało powstanie płaskich kapeluszy, noszonych w ręce, pod pachą, stricte dla względów stylistycznych. Takie noszenie kapeluszy świadczyło o szlachetności i bogactwie oraz dobrym pochodzeniu. Od XIX w. kapelusze zaczęły pełnić coraz bardziej funkcję ozdobną niż praktyczną. Ozdabiane były piórami i elementami zwierzęcymi, co czyniło je mało praktycznymi. Dzięki Coco Chanel kapelusze odzyskały funkcjonalność. Coco stworzyła dla kobiet kapelusz z małym rondem schodzącym lekko w dół. Stał się on symbolem mody lat 20.

Royal Ascot i Gałkowo Masters

         Impreza Royal Ascot jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Wielkiej Brytanii, gdzie co roku gości rodzina królewska na czele z królową Elżbietą II. Królowa czynnie bierze udział w corocznym konkursie organizowanym podczas wyścigów konnych. Wybierane jest wówczas najpiękniejsze nakrycie głowy. Ceny tych cudownych kapeluszy wahają się od kilku od kilkunastu tysięcy funtów, w zależności od wytworności kapelusza oraz projektanta, który wykonuje dzieło. W Polsce odpowiednikiem brytyjskiej imprezy jest Gałkowo Masters, organizowane przez stadninę koni należącą do rodziny Ferenstein-Kraśko. Zapraszane gwiazdy i celebryci prezentują wytworne dzieła sztuki oraz rywalizują w konkursie.

Czemu warto nosić kapelusz?

         Jest świetnym dopełnieniem i zwieńczeniem każdej stylizacji. Doda szyku i oryginalności, a podrasowany pomoże wyrazić Twój styl. Kojarzony z klasyką,  dobrymi manierami i osobami mającymi wyczucie stylu i cechującymi się indywidualizmem. Dziś każdy może sobie na niego pozwolić i warto korzystać z szerokiej gamy kapeluszy, najbardziej wymyślnych modeli na specjalne okazje oraz klasyków na co dzień.